Altın Çeşitleri

Altın Çeşitleri

PAYLAŞ

Her ne kadar bir yatırım aracı olsa da, altın geleneksel olarak takı şeklinde kullanılmaktadır. Dünyanın çoğu yerinde kadınlar artık tercih etmese de, özellikle doğu ülkeleri kadınları altını takı olarak kullanmaktan hoşlanırlar. Ülkemizde de özellikle düğünlerde ve özel günlerde altın kullanılır, evlenilecek çifte de destek amaçlı hediye edilir. Bunun yanında sünnet düğünlerinde veya yeni doğan bebeğe yapılacak hediyelerde de altın tercih edilmektedir. Altın fiyatları yükseldiği için tam altın yerine artık gram altın ve çeyrek altın gibi ürünler daha çok talep görmektedir.

Altın Setleri

Söz, nişan veya nikahta geline takılan setlere denir. Geleneksel olarak neredeyse tüm Türk aileleri düğünde geline Altın Set takarlar. Küpe, kolye ve bileklikten oluşan altın set, setin tasarımına göre farklı ek parçalarda içerebilir.

Altın set alırken işlemesinin mümkün olduğunca az olmasına özen gösterilmelidir zira en çok zarar ettiren altın takı çeşitlerinden bir tanesidir. Bazı modeller bileklik yerine bilezik de içerebilmektedir. Gösterişli olmasından ziyade kullanılacak bir set almak daha mantıklı olacaktır. Altın set fiyatları, setin gramına, altının ayarına ve işçiliğine göre değişmektedir. Direkt olarak gram altın fiyatı üzerinden hesaplaması yapılamaz. 22 ayar altına sahip setler yüksek fiyatlara satılırken, 14 ayar altın setlerin fiyatları daha makul olmaktadır.

Tam Altın

Altın fiyatları düşünüldüğünde artık tam altın ve cumhuriyet altını oldukça değerli bir hediye haline gelmiştir. 7.2 gram olan cumhuriyet altını artık bilezikler kadar değer görmektedir. Değer verdiğiniz kişiye önemli bir hediye almak istiyorsanız, tam altın mantıklı bir seçenek olacaktır. 22 ayar olması, yatırım aracı olarak kullanılabilmesi ve çok düşük zararlar ile bozdurulması sebebiyle tercih edilmektedir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK