Osgaka Responsive Wordpress Tema
FLAŞ HABER:
Ana Sayfa karma 8 Ağustos 2019 1 Görüntüleme

Anne Sütü ve Doğru Ek Gıdalarla Beslenmenin Bebeğin Gelişimindeki Önemi

 

 

Anne olacağını öğrenen anne adayları mevcut hayat akışlarında yeni düzenlemeler yapar. Gerek beslenme şekline gerekse hamilelik dönemi ilerledikçe hareketlerine, uyku düzenine çok daha özen gösterir. Hamilelik döneminde beslenme düzenine daha çok dikkat eden anne adayları, bebekleri dünyaya geldiğinde de yediği ve içtiği her besinin anne sütü ile bebeğe geçeceğini düşünerek aynı özeni göstermeye devam eder.

 

Bebek doğar doğmaz içerisinde her türlü besini içeren, bebeğe ihtiyaç duyduğu protein ve vitaminleri sağlayan anne sütü ile beslenmeye başlar. Bu nedenle annenin emzirme konusuna özen göstermesi ve özellikle ilk altı ay anne sütü ile bebeğinin beslenmesini sağlayabilmesi bebeğin sağlıklı gelişimi, kolay sindirim yapabilmesi açısından oldukça önemli.  Anne sütünün hastalıklardan koruması, anne sütü ile beslenen bebeklerin demir alımını da yapabilmesi anne sütünün önemini bir kat daha arttırmakta. Diğer taraftan bebeği emzirmek, anne ile bebeğin birbiri ile aralarında çok daha güvenli ve sevgi dolu bir bağ kurmasını sağlayabilmekte.

 

Anne sütü ile doğduğu andan itibaren başlayarak ilk altı aylık süreçte bu şekilde beslenmeye devam eden bebek, ilk altı ay sonunda ek gıdaya geçiş yapar. Ek gıdalara geçiş dönemi anne sütüne takviye olarak gerçekleşir. Eğer annenin emzirecek sütü varsa, anne sütüne devam edilmelidir. Çünkü anne sütü ana öğün niteliği taşıyacak, ek gıdalarda ara öğün olarak bebeğin beslenmesini deteleyecektir. Ek gıdalar çoğunlukla bebeğin kolay sindirim yapabileceği tarzda çeşitli çorbalar ve pürelerdir. Ek gıda seçimi yaparken alerji yapmayacak tarzda besinlere yönelmek bebeğin sağlığı açısından önem taşır.

 

Bilinçli bir şekilde bebeğin beslenme düzenini sağlamak, doğru ek gıdalara yönelebilmek, bebeğin gelişimi hakkında daha farkında davranabilmek adına anne ve babalar ihtiyaç duydukları her türlü bilgiyi bebek gelişimi kitapları aracılığı ile sağlayabilmekte. Ek gıdalar ile ilgili çeşitli tarifler bulunan, ek gıdalar konusunda bilgi veren, bebeğin gelişim sürecinde  izlenebilecek yolları anlatan kaynaklar bulunuyor. Burada dikkat edilmesi gereken doğru ve güvenilir kaynaklara yönelmek. Güvenilir ve en doğru kaynaklar arasında yer alan Hande Kaşkaş’ın bu çocuk aç kitabı ve acıkınca yer kitabı sayesinde gereken bilgileri edinebilirler.

 

Hem bebeklik döneminde hem de çocukluk dönemine geçildiğinde beslenme ve gelişim konusuna titizlikle yaklaşan ailelerin güvenli ve keyifli bir şekilde alışveriş yapabileceği bebeklik.com.tr web sitesinde bebek gelişimi için masal kitapları, aile çocuk kitapları, aktivite ve boyama kitapları, zeka kartları, puzzle ve eğitici ahşap oyuncaklar satışa sunuyor. Siteden 100 TL ve üzeri yaptığınız alışverişlerde ücretsiz kargo avantajından faydalanabiliyorsunuz.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Benzer Haberler

İlginizi çekebilir

Osgaka Responsive Wordpress Tema
Tema Tasarım | Osgaka.com