Kemik Yoğunluğu Ölçümü

Kemik Yoğunluğu Ölçümü

PAYLAŞ

Kemiklerin içerisinde çeşitli bileşenler vardır ve bu yoğunluk bazı hastalıklara bağlı olarak azalabilmektedir. Kemik yoğunluğu ölçümü ile gerekli önlemler alınabilir.

Kemik Yoğunluğu Ölçümü Hangi Hallerde Yapılır?

Kemik yoğunluğu ölçümü yapılması gereken durumlardan en yaygın bilineni kemik erimesi hastalığı olan osteoporozdur. Ailesinde ve kendisinde bu sorun olan kişilerin mutlaka ölçüm yaptırması tavsiye edilir. Ayrıca menopoz dönemindeki kadınlarda ve yumurtalıklarını aldıran kadınlarda da kemik yoğunluğu ölçümü gereken durumlardır.

  • Yaşa bağlı olarak kemik içindeki maddelerin yoğunluğu azalabilir. 65 yaşını geçen kadınlar ve erkeklerde kontrol yapılmalıdır.
  • Basit çarpma ve düşmelerde kemik kırılması sorunu yaşayanlar
  • Yatalak hastalar, uzun süre yataktan çıkamayan kişiler
  • Kemik içindeki dokuyu eritmeye neden olan ilaçların uzun süre kullanımı
  • Şeker hastalığı olanlar
  • Kronik böbrek sorunu yaşayanlar
  • Hormon tedavisi gören ve bunu uzun süre devam ettiren kişilere bahsedilen ölçüm yapılmalıdır.

Türlü Yöntemlerle Ölçüm

Ortalama 10 dakika süren dexa yönteminde kemik yoğunluğu ışınlarla ölçülmektedir. Masa üzerinde hareket etmeden duran hastanın kemiklerindeki yoğunluk bilgisayardan da destek alınarak değerlendirilmektedir.

Kemik yoğunluğu ölçme yöntemlerinden biri de üç boyutlu hacim ölçümü yapan QTC tekniğidir. Mineral yoğunluğu sonuçları verilmekte ve bilgisayarlı tomografiden yararlanılmaktadır.

Kemik yoğunluk ölçümü yapılırken, ölçüm tekrar süresi ile hastanın durumu arasında paralellik vardır. Durumu ciddi hastalarda ölçüm sıklığı daha fazladır. Çünkü gidişata göre müdahale kontrol altına alınması gerekir. Kaybın miktarı oranında acil müdahaleler gerekebilir.

Kemik Erimesi Hastalığından Korunmak

Osteoporoz veya kemik erimesinden korunmak için risk faktörlerini en aza indirmek gerekir. ayrıca egzersizlerin düzenli olarak sürdürülmesi kritik bir konudur. Hastalığın görülme olasılığı yüksek kişilerde, yeni başlayan sorunların erken fark edilmesi halinde acil beslenme düzeni oluşturulmalı ve egzersizler bu düzende mutlaka olmalıdır. Kalsiyum, D vitamini, kemik yoğunluğunu artırdığı için vücuda alınması gereken maddelerdir.

Kemik erimesi hastalığı çok sık görülen bir durumdur ve genel olarak görülen yaşlanmalar bu durumun yaygın bir hal almasında etkilidir. tedavi edilen bir hastalık olduğu için sorun en aza indirilebilir. Ancak kalça kırıkları durumu diğer hastalara göre daha fazla risk barındırır.

PAYLAŞ