Marmaris Emlak Piyasasında Ev Değerlemesi

Marmaris Emlak Piyasasında Ev Değerlemesi

PAYLAŞ

 

Muğla Marmaris Emlak piyasasında ev değerlemesi nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorsanız işte açıklamalar. Ev satın almaya karar verdiniz ama evin gerçek mali değerini ödeyeceğinizden emin olmak mı istiyorsunuz? Bunun için Marmaris satılık ev satın alırken birazda uyanık davranıp belli başlı ana kurallara dikkat etmelisiniz.

Özellikle bilmediğiniz bir muhit veya şehirden ev satın alacaksanız konutun piyasa değeri hakkında doğru bilgileri edinmelisiniz. Elbette bu o kadar kolay olmayacaktır ve kesinlikle aklınız karışacaktır. Yine de tedirgin olmayınız. Size vereceğimiz tavsiyeler ile daha doğru adımlar ile hayalinizde ki eve ulaşabilirsiniz. Nitekim, konut inşaatı yapmak için Selimiye satılık arsa arayışında bulunurken belirtilen kriterleri de göz önüne alabilirsiniz.

Evin gerçek değerini öğrenmek için atacağınız temel birkaç adım ve yöntem vardır. Bu yöntemleri gerektiği şekilde uygularsanız içiniz rahat bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz.

Doğru Adımları Atarak Evin Değerini Öğrenebilirsiniz

Ev satın almak veya evinizi satmak için geçerli mülkün değerinin hesaplanmasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Böylece hem gereğinden fazla ödeme yapmış olmaz ya da satacağınız ev için belirleyeceğiniz fiyatta mümkün olan en karlı tutarı talep edebilirsiniz.

  • İşe bahsi geçen konutun piyasa değerini araştırarak başlayabilirsiniz. Bunun için ev satın almak veya satmak isteyen kişilerin ortak belirlediği fiyat aralıklarından belirleyebilirsiniz. Elbette fazlası ile vakit harcamanız gerekebilir. Ancak işin ciddiyeti söz konusu olduğunda harcanacak vaktin de pek ehemmiyeti kalmayabilir.
  • Konutun nitelikleri belirlendikten (metre kare, oda sayısı, cephesi, yaşı ve muhiti gibi) sonra çevresinde ki benzer ve aynı nitelikteki konutların fiyatları ile karşılaştırma yaparak fiyat aralığını belirleyebilirsiniz. Bu noktada ihtiyacınız olan tutar ile çıkan tutar arasında ki farkı da görerek daha doğru bir karar verebilirsiniz.
  • Konutun değerlemesini kira bedeli ile kıyaslayarak yapabilirsiniz. Şöyle ki; konutun mevcut kira bedelinin satış fiyatını 10 yıl süre içerisinde karşılamış olması gerekir. Eğer karşılıyor ise karlı bir yatırım yapıyorsunuz demektir ve keza aynı şekilde satış fiyatını da bu değerde oluşturabilirsiniz.
  • Çevre emlak ve gayrimenkul danışmanlarından faydalanabilirsiniz. Konutun değerlemesinde size en çok yardımı olacak kişiler onlardır. Zira konutun bulunduğu ve çevre birçok muhitte konut alım ve satımı ile ilgilendikleri için gerçekçi fiyatları onlardan edinebilirsiniz.

 

Gönenç Emlak | Marmaris

 

PAYLAŞ