Su deposunda kaçak var mı nasıl anlaşılır?

Su deposunda kaçak var mı nasıl anlaşılır?

PAYLAŞ

Su deposu kullanılan alanlarda sık sık kontrol yapmak çok önemlidir. Özellikle depolarda oluşabilecek herhangi bir kırık, çatlak ya da kaçak, birçok hastalığın görülmesine neden olabilmektedir. Oluşan bu kaçaklardan kirli suların depoya karışması söz konusu olabilir ve bu kirli sular mutfağa kadar gelerek musluktan tehlike saçabilir. Bu noktada özellikle bakım ve temizlik konuları üzerinde durulmalı ve sık sık deponun seviyesi ölçülmelidir.

Su deposunda kaçak var mı nasıl anlaşılır?

Kullanılan su deposunda kaçak olduğundan şüphe ediliyorsa o zaman su seviyesi ölçülerek bu sorunun varlığı araştırmalıdır. Bunun için şu aşamalar uygulanmalıdır;

1 – İlk olarak deponun bağlı durumda olduğu şebekeyle ilişkisi kesilir ve depoya yeni su girişi yapılmaz.

2 – Bunun ardından depoyla apartman ya da iş yeri arasında oluşturulan bağlantı kesilir ve depo pasif hale getirilir.

3 – Apartmanın tesisatı direkt olarak şebeke suyuna bağlanarak doğrudan şebeke suyu kullanımı sağlanır.

4 – Deponun pasif hale gelmesi sağlandıktan sonra içerisinde bulunan su seviyesi ölçülür

5 – Su seviyesinin belirlenmesinin ardından bir işlem yapılmaz ve en az 3 gün süreyle beklenir.

6 – Bu sürenin ardından tekrar su deposunda bulunan su seviyesinin ölçümü yapılır ve ilk ölçümle karşılaştırılır.

7 – Su seviyesinde herhangi bir eksilme söz konusu değilse o zaman kırık, çatlak ya da kaçak olmadığı anlaşılır. Eğer su seviyesinde ilk ölçüme nazaran azalma görüldüyse o zaman bakım ve onarım işine başlanması gerekmektedir.

Bu durumda depo tamamen boşaltılır ve kaçağın nerede olduğunun tespit edilmesi sağlanır. Çatlağın onarılması için deponun mahiyetine bağlı olarak izolasyon uygulaması yapılacak sorun halledilir.

Bu sorunun çözülmesiyle birlikte düzenli olarak bakım ve temizlik işlemlerinin de yapılması gerekmektedir. Yasal bir zorunluluk olarak en fazla 6 ayda bir temizleme işleminin yapılması gereklidir.

Bununla birlikte evde kullanılan su sebillerini de zaman zaman kontrol etmeli bakım ve onarıma ihtiyaç duyulması durumlarında gerekli işlemler yapılmalıdır. Su sebil temizliğine de su deposu kadar dikkat edilmesi gerekmektedir.

http://www.tekdez.com/

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK