Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

EÜ’de “TÜBİTAK 2204A 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İzmir Bölgesi Ödül Töreni”

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığının düzenlendiği 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması Sergisinden …

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığının düzenlendiği 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması Sergisinden sonra yapılan ödül töreni Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Ödül törenine İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, TÜBİTAK Koordinatörü ve EÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onur Dönmez, TÜBİTAK Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr Yılmaz Tonbul, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Öner Uslu, Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, Manisa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Coşkun Demir, ilçe milli eğitim müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

TÜBİTAK 2204-A Çağrısı, lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmeyi, çalışmalarını yönlendirmeyi ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor. Aralarında Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul-Asya, İstanbul -Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van’ın bulunduğu 12 ilde gerçekleşen araştırma projeleri yarışmasında değerlendirme sonrası bölge birincileri Türkiye finallerine kaldı. İzmir’den toplam bin 165 proje başvurdu ve yapılan ön değerlendirme sonucu 102 proje sergilenmek üzere davet edildi. 69 tanesi İzmir ilinden olan projelerin bölge birincileri Türkiye finallerine katılacak. TÜBİTAK 2204-A 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışmasında ödül alan İzmir’in farklı liselerinde öğrenimlerine devam eden öğrenciler tarafından hazırlanan 28 projeden 8’i Türkiye Finaline katılmaya hak kazandı.

53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması Ödüllerinde yapılan değerlendirme sonucunda İzmir’den on bir proje üçüncülüğe, dokuz proje ikinciliğe, sekiz eser birinciliğe layık görüldü.

Açılış konuşmasını TÜBİTAK Proje Yarışmaları İzmir Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Onur Dönmez yaptı. Dönmez, projenin amacı ve içeriği hakkında genel bilgi verdi. Değerlendirmeler sonucunda final aşamasına gönderilecek 18 finalistin yanında 12 alan ikincisi ve 12 alan üçüncüsü seçildiğini dile getirdi. Çaba ve emekleri için herkese teşekkür eden Doç. Dr. Dönmez, ilerleyen yıllarda verilecek emeklerin ve alınacak başarıların katlanarak artmasını temenni ettiğini sözlerine ekledi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Dr. Murat Mücahit Yentür ise her şeyin insana ve insan aklına odaklandığı bu çağda yaşam boyu öğrenen, edindiği bilgilerden yenilerini üretebilen nesilleri yetiştirmenin bilinciyle her yeni güne heyecan ve azimle başladıklarını söyledi. Yentür, eğitim gören tüm öğrencileri bilime yöneltmek, cesaretlendirmek, aynı zamanda onları inançlı, ahlaklı, çalışkan, başarılı, ülkesini ve milletini çok seven bireyler olarak yetiştirmenin en büyük arzuları olduğunu vurgulayarak, “İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, gençlerimizin yeniliğe ve değişime adım attığı her alanda, proje ve çalışmada var olmaya devam edecek, onları her zaman destekleyip cesaretlendirecek, ülkemizin geleceği için bilime adanan gençler yetiştirme gayretimizi sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı