Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kişi başına yeşil alan 13 metrekareye çıktı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ağaçlandırma

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ağaçlandırma çalışmalarıyla kişi başına düşen yeşil alanı, yaklaşık 13 metrekareye çıkardı.

GAZİANTEP (İGFA) – Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) amiral gemisi kentsel sürdürülebilirlik programı ‘Yeşil Şehirler’e katılan Gaziantep’te yürütülen çevre ve doğa dostu projeler, her geçen gün kent genelindeki yeşil alan oranını artırıyor.

Bu kapsamda havayı korumak, oksijen üretimini artırmak, enerji tasarrufu sağlamak ve hayvanlar için barınak ve yuva ihtiyacını gidermek gibi birçok faydayı beraberinde getiren “Yeşil Antep Projesi” kapsamında hayırseverler ve STK’lar iş birliğinde düzenlenen etkinliklerde 2014 yılından bu yana 250 bin metrekarelik alan ağaçlandırıldı, kişi başına düşen yeşil alan 12,65 metrekareye yükseltildi.

Çalışmalar kapsamında mevcut parkların bakım, onarım ve yenilemesini de ihmal etmeyen büyükşehir, şehrin muhtelif bölgelerinde 108 bin fidan, 662 bin çalı bitkisi ve 3 milyon mevsimlik çiçek dikti.

Ağaçların sağlıklı ve canlı bir şekilde insan hayatına dokunmasını sağlamak içinse ilaçlama gibi yöntemler kullanılarak, kentteki yeşil alanlar korunurken, park, refüj, kavşak gibi noktalarda yürütülen peyzaj çalışmaları ise büyükşehir ekiplerince aralıksız sürdürülüyor.