Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uzayda tarihi an! Türkiye Dragon’la kenetlendi!

Türkiye’nin ilk astronotu Alper

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ve ve 3 takım arkadaşını taşıyan Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi. Kenetlenme anı ve heyecanı canlı yayınla ekranlara ve plenetaryumlara taşındı.

ANKARA (İGFA) – Türkiye’nin uzun süredir beklediği tarihi an’da; aralarında ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın da olduğu 3 takım arkadaşıyla uzay yolculuğu 19 Ocak’ta saat 00.49’da başlamıştı.

Gezeravcı ve 3 takım arkadaşını taşıyan Dragon kapsülü 13.45 sıralarında Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenme süreci çok hassas bir şekilde başlatıldı.

Kenetlenme anını canlı yayından takip edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bu tarihi an için  İstanbul’da Taksim ve Ankara’da Kızılay meydanlarındaki planetaryumları ile ülke genelindeki bilim merkezlerinde yaşanacağını duyurmuş, Bakan Fatih Mehmet Kacır, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Milletimiz, gökyüzün ötesindeki heyecanı yaşamaya, bu tarihi misyonda ‘kenetlenmeye’ hazır” mesajını vermişti.

Ekip, uzay istasyonundaki 7 astronot tarafından karşılanacak. Astronotlar uzayda 14 gün geçirecek.

Çalışmalar TÜBİTAK Uzay, Axiom Space ve NASA ile koordineli şekilde yürütülecek. Gezeravcı biyoloji, tıp, malzeme bilimi ve genetik gibi alanlarda deneyler gerçekleştirecek.