Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Aşındırma Patı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer adıyla Rojnan Baskı

Diğer adıyla Rojnan Baskı olan aşındırma baskı, boyalı bir kumaşın üzerine dökülen ve içinde zemin boyasını tahrip eden kimyasal maddeler bulunan baskı patı ile birlikte yapılan baskıdır. Basılı alanlarda ki zemin boyasının tahribi ile oluşturulan figürlere aşındırma denir.

Aşındırma Patı Nedir?

Yapılacak olan baskı deseninin veya desen şablonunun hazırlanması ardından aşındırma patı hazırlanır. Kıvamlaştırıcı ve diğer yardımcı maddelerden oluşan ve baskı için hazır kütleye baskı patı denir. Patlar, ana pat metodu ve ilave pat metodu olarak iki şekilde hazırlanır. Bu aşındırma patında oldukça fazla kimyasal maddeler kullanılır. Aşındırma patında, boyar madde, kıvamlaştırıcı, iyon tutucu, baz, oksidasyon maddesi, üre ve su gibi maddeler bulunmaktadır.

Aşındırma Pat Hazırlama ve Önemli Noktaları

Baskı için uygun renklerde hazırlanan aşındırma patı, hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu aşındırma patı hazırlama kurallarına uyulmalıdır.

Baskıların kalitesi ve birbirini tutması açısından reçetede verilen ölçümlerin hassasiyeti oldukça önemlidir ve kesinlikle uyulmalıdır. Ayrıca reçetede ki maddeler, reçetede verilen sıraya göre konulmalıdır.

Maliyetin artmaması için pat hazırlanırken, kullanılan kimyasal maddeler ve çeşitleri uygun miktarlarda kullanılmalıdır.

Patlar hazırlanırken mutlaka ince kalına ilave edilir. Çözelti ya da dispersiyonlar pata katılır.

Boyar maddeyi patın içine, çözelti, toz yada pasta halinde ilave edilir ve mikser ile karıştırılır. Eğer boyar maddenin yapısı güç çözünüyor yada çözünmüyorsa uygun çözelti veya dispersiyon haline getirilerek pasta ile ilave edilir.

Sıvı haldeki boyar maddeleri, dibe çökmüş olabileceğinden dolayı öncelikle karıştırmak gerekmektedir bulundukları bidonlarda. Ayrıca bidonların kenarlarında ki kurumuş boyar maddeler alınmamalıdır.

Aşındırma patı hazırlanırken, yavaş karıştırılırsa homojen yapı sağlanamaz fakat çok hızlı karıştırılırsa köpük oluşur. Bundan dolayı karıştırma uygun hızda yapılmalı. Kıvamlaştırıcının akışkanlığı az olduğu takdirde yavaş ve küçük miktarlarda içine su ilave edilmelidir.

Kullanılan tüm kıvamlaştırıcı maddelerin kullanmadan önce viskozite ve pH kontrolleri yapılmalıdır. Çünkü kullanım süreleri sınırlı olduğundan asidik özellik gösteren kıvamlaştırıcılar bozulmaya başlayabilir. Bütün kıvamlaştırıcıların belli bir sürede şişmesi ise sıcaklığın yükseltilmesi veya yoğun karıştırılması ile değiştirilemez.