Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Beklenmeyen Gebelikler ve Kürtaj ile Gelen Çözüm

  Hamile kalmak, isteyen

 

Hamile kalmak, isteyen her kadın için eşsiz bir duygudur. Hamilelik her kadın için fiziksel ve duygusal farklılıklar yaşatan bir durum. Bu yüzden bu süreci mutlu geçirmek için isteyerek gebe kalmak oldukça önemli. Plansız gebeliklerde bu değişiklikler maalesef pozitif duygularla karşılanmayabilir. Bu durumda da mutsuz gebelik geçirmek istemeyen kadınlar kürtaj ile gebeliği sonlandırabilir. Bir kadının kendini hamileliğe hazır hissetmesi son derece önemlidir, bu sebeple isteyerek planlı gebelik yaşanması önerilir. Doğum kontrol yöntemleri kullanılsa da bazen aksilikler yani plansız gebelikler yaşanabilir. Plansız gebelikleri sonlandırmak için kürtaj ile rahim temizlenerek gebelik sonlandırılır. Kürtaj Konya ilinde her kadın için bilinçlendirme seminerleriyle uzman hekimler tarafından korunma yöntemleri ve kürtaj konusu anlatılmaktadır.

 

Kürtaj Nedir?

Kürtaj rahim içinin temizlenmesidir. Kürtaj, bazen istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için bazen de zorunlu olarak yapılabilir. Bu anlamda isteğe bağlı ve zorunlu kürtaj olarak iki grupta kürtajı değerlendirebiliriz. İstenmeyen gebelik yaşanıyorsa ve bir kadın kendini hazır hissetmiyorsa isteğe bağlı olarak gebeliği sonlandırabilir. Bunun yanı sıra düşüklerde rahim içinde parça kalması durumda ya da anne veya bebek için hayati risk bulunan gebeliklerde zorunlu olarak kürtaj yapılabilir. İsteğe bağlı kürtaj için 10 (on) haftalık yasal bir süre bulunur.

 

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakumlu kürtajda, plastik kanüller ve enjektörle rahim içi temizlenerek kürtaj yapılır. Böylece gebelik sonlandırılmış olur. Plansız olan gebeliklerde kürtaj çözüm sağlarken, zorunlu durumlarda bazen ilaçlı düşük yöntemi tercih edilebilir. Bunun için en doğru yönlendirmeyi yapacak olan hekiminizdir. On sekiz (18) yaşını doldurmuş her kadın yasal hakkını kullanabilir ve kürtaj olabilir. On sekiz yaşından küçük kadınlar içinse ebeveynlerinin ya da vasilerinin onayı ile kürtaj yapılabilir.

 

Kürtaj Sonrasında Neler Yaşanır?

Kürtaj sonrasında en sık olan hafif kanamaların görülmesidir. Bu kanama çoğunlukla hafif seyreder ve bir kaç günde son bulur. Bazı hastalarda bu kanama, şiddetli ve ağrılı olabilir, ateş ve şiddetli kasık-karın ağrısı ile kendini gösteren yan etkilerde hemen hekime başvurulması gerekir. Adet düzeninde değişiklik yaşanabilir ancak kısa zaman sonra bu düzen eskiye döner. Üç hafta gibi bir süre de cinsel ilişki önerilmez. Kürtaj Konya da uzman hekimler ile kürtaj hakkında bilgi alabilirsiniz. Unutulmamalı ki kürtaj cerrahi bir işlemdir ve hijyenik ortamlarda yapılması gerekir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Tüp Bebek Genital Estetik

https://www.uzayyildirim.com

Facebook: @ dr.uzayyildirim

Instagram: @ uzayyildirim

YouTube – Op.Dr. Uzay Yıldırım