Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çocuklar için çizgi film seçimi

Her çocuk onu etkileyen

Her çocuk onu etkileyen bir çevreye maruz kalır. Bu bağlamda, animasyon filmlerin etkisi yadsınamaz. Fakat bu animasyonların çocuk üzerinde olumlu bir etkisi var mı? Tüm çocuklar masalları ve çizgi filmleri sever. Çünkü orada bilgiyi imgeler biçiminde yeniden oluştururlar ve böylece bir dünya yaratırlar. Bu düşler aracılığıyla iyi ve kötü, anne ve baba ve toplumdaki davranış gibi kavramlar oluşur. Hayatının tüm alanlarını etkiler.

Son zamanlarda, animasyon filmlerindeki kahramanların saygısızlık, fiziksel şiddet, kötü alışkanlıklar, keyfi davranışlar ve ihmal gibi kötü özellikleriyle karşılaştık. Bu eylemler sadece kelimelerle değil, jestlerle de gözlemlenir. Yabancı karikatürler genellikle diğer kahramanı döven ve bu duruma gülerek arkadaşının dövülnesinden hoşlanan kişi olarak görülür. Tüm bu eylemler, bu karikatürü izleyen bir çocuk tarafından yönetilir.

Bir çizgi film seçerken nelere dikkat etmeliyim? Her şeyden önce, çocuğun yaşı dikkate alınmalıdır. Bir yaşın altındaki çocukların genellikle çizgi film izlemeleri önerilmez. Daha sonra 3 yaşın altındaki çocukların 5-7 dakikadan fazla izlemesine izin verilmez. Belki masal dinletilebilir.

Bir öneri : https://www.bizimkolej.com/blog/kisa-masallar-ile-tatli-ruyalar sayfasından çocuklarınıza özel masallar bulabilirsiniz.

Çocuğun bireysel gelişimi göz önünde bulundurularak, 4-6 yaşına kadar 20 dakikaya kadar artırılabilir. Bu zamanı sabah ve akşam ikiye bölebilirsiniz.

Dikkat edeceğimiz ikinci şey çizgi filmin yaşı. Bu konuda birçok nokta var. Mesele şu ki, çocukların izlemesine izin verdiğimiz animasyon filmlerin çoğu çocuklar için değil. Seçtiğiniz animasyon filmi kahramanı, çocuklara temel kavramları ve değerleri öğretmek ve dünyaya karşı olumlu bir tutum oluşturmak için eğitimli, aydınlatıcı, iyi niyetli bir kahraman olmalıdır. Çizgi filmin kalitesine dikkat edin. Kahramanların gerçek hayattaki kahramanlar olması harika olurdu. Renkler çok parlak ve sıkıcı olmamalıdır.

Çocuğunuzun çizgi filmleri internette sürekli izlemesine izin vermeyin. Çocuk için bu durum çok tehlikelidir. Çocuğunuzla birlikte çizgi film izleyin. Onunla oradaki kahramanların eylemlerini ve olayların seyrini tartışın. Bu çizgi filminizi çocuğunuz için daha ilginç ve faydalı hale getirecektir.