Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyabete Dair Bilinmesi Gereken Bazı Kavramlar

  Çağın en büyük

 

Çağın en büyük hastalıkları arasındaki yerini alan diyabete yönelik bilinmesi gereken bazı kavramlar var. Bu kavramların herkes tarafından öğrenilmesi, diyabet bilincini artırabilir. Hayat kalitesini doğrudan etkileyen ve bozan diyabetini yakından tanımış olmak, hastalıktan korunmanın kapısını aralayıcı bir başlangıçtır. Bu bakımdan öne çıkan kavramları sizler için derledik…

1. Yapay tatlandırıcılar: Şeker yerine kullanılan ve içeriğinde besleyici madde bulunmayan maddelerdir. Diyabetli kişilerin şekerden uzak durmalarını sağlayacak ve şeker alışkanlığını kesmek için geçiş sürecinde kullanılabilecek ürünlerdir.
2. Tam tahıllar: Besleyici değeri yüksek ürünlerden oluşuyor. İşlenmiş undan imal edilen ekmek ve türevlerine göre çok daha sağlıklıdır. Çekirdeği bulunan ve işlenmemiş tam tahıldan elde edilen ekmek ve türevleri bol lif içeriyor. Bu nedenle hemen sindirilmez ve kan şekerini bozmaz. Diğer işlenmiş gıdalar ise, hemen sindirilir ve kan şekerini olumsuz şekilde etkileyebilir.
3. Şeker alkolleri: Şekersiz tabir edilen içeceklere tatlandırmak için kullanılan maddelerdir. Genellikle, -ol ekiyle tamamlanan maddelerdir. Sorbitol ve ksilitol gibi. Bu maddeler sanıldığı kadar masum değildir ve kan şekerine olumsuz etki edebilir.
4. Sodyum: Sürekli karşımıza çıkan bir maddedir. Özellikle işlenmiş gıdalarda sıkça kullanılıyor. Kan basıncını artırabilir ve dolayısıyla kalp krizlerini tetikleyebilir. Kan değerlerini bozabilir. Bu nedenle sodyum içeriği yüksek seviyedeki gıdalardan uzak durulması icap ediyor.
5. Nişasta: Özellikle patates içerisinde çokça bulunuyor. Tahıllı ürünlerde de nispeten yer alan karbonhidrattır. Fazla tüketimi doğru değildir. Kan şekerini yükseltebilir.
6. Lif: Tam tahıllı ürünlerde ve baklagillerde bulunan bir karbonhidrat türüdür. Ancak kalitelidir; şekere dönüştürülmesi mümkün değildir. Bu nedenle sağlıklıdır. Vücut tarafından hemen sindirilmez. Bu nedenle tokluk hissi verir. Kan şekerinin dengelenmesi için önemli bir maddedir. Lifli gıdaların her öğünde alınması kilo vermeyi de kolay bir hale getirebilir.
7. Kan şekeri: Kanda dolaşan şekerdir. Kan glikozu adı da veriliyor. Tip 2 diyabete sahip kişilerde kan şekeri yüksektir. Nedeni ise, insülinle ilgili üretimin problemli olmasıdır.
8. İnsülin direnci: Üretilen insülinin verimli şekilde kullanılamaması demektir. Bu durumda diyabet ortaya çıkar. Bunu çözebilmek için spor yapmak gerekebilir. Ancak hasta için uzun vadeli spor yapabilmek mümkün olmayabilir.
9. Hiperglisemi: Kandaki şeker oranının yükselmesi demektir. Kişinin insülin üretimin olmaması veya insülindirencinin söz konusu olması halinde hiperglisemi ortaya çıkabilir.
10. Diyabet dostu besin: Kan şekerini dengeleyen ve diyetisyen tarafından diyabetli hasta için tavsiye edilen tüm gıdalardır. Market veya benzeri noktalardaki diyabet dostu ürün etiketiyle satılan her ürün sağlıklı değildir. Bu nedenle dikkatli hareket etmek gerekiyor.  Kaynak : http://www.drerolvural.com/seker-hastaligi-ameliyati-maliyetli-bir-tedavi-midir/