Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ERKEKLERDE JİNEKOMASTİ NEDİR

İlk başta toplumumuz da

İlk başta toplumumuz da biraz garip karşılansa da bayanların sıkça yaptırdığı meme küçültme operasyonunu erkekler de yaptırabilir ve yaptırmaktadırlar.

Jinekomasti dediğimiz büyük meme sorunu erkekler de de görünmektedir. Yağlanma, hormonel dengesizlikler ve genetik gibi nedenler ile erkekler de belirgin meme büyümesine jinekomastiye neden olmaktadır. Fakat gelişmiş ve belirgin göğüs kasları jinekomasti değildir. Hastanın rahatsızlığı şu şekilde olmaktadır. Kadın göğüslerini andıran büyük belirgin ve biraz sarkık göğüsler kişinin bir takım psikolojik sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. Örneğin; kıyafet seçiminde zorlanırlar, sosyal çevrede soyutlanırlar ve kendilerini gizlemeye çalışırlar. Özgüven oluştuğu için hem cinse ya da karşı cinse olan ilgi azalır. 10-16 yaş aralığında oluşan bu sorun %65’i ergenlik döneminde gelişir. Bu dönemde oluşan jinekomasti %70’ i 2 yılda %90’ı 3 yılda kendiliğinde düzelebilir. Ancak ileride memelerde oluşan yağ dokusu sonucu bu büyüme kendini tekrarlayabilir. Bunun asıl nedeni kandaki östrojen hormonunun testosteron hormonundan fazla olmasıdır.

Jinekomasti tipi 3 şekildedir. Grandüler tip jinekomasti, adipoz tip jinekomasti, bile tip jinekomasti bunlar çeşitli şekilde vücutta görülmektedir.

Grandüler tip jinekomasti; bu tipte büyüme meme içindeki yağ dokusundan kaynaklanır.Birçok nedeni bulunmaktadır. Fakat tam kesin nedeni bilinmemektedir. Genellikle seks hormonlarının dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu yaratmamaktadır. Fakat fiziksel olarak erkekler için hoş bir görüntü oluşmamaktadır. Tedavi yöntemi kilo vermek olsa da kesin tedavi yöntemi cerrahi girişimdir.

Adipoz tip (mikst tip ) jinekomasti; yağ dokusundaki artıştan kaynaklanan meme büyümesidir. Bu jinekomasti tipinde hem yağ dokusu hem de meme dokusu artışı izlenmektedir.

Lipomatöz tip jinekomasti; hem meme dokusundan hem yağ dokusundan kaynaklı meme büyümesidir. Ergenlikte oluşan bu sorunlar kişi üzerinde etkili olduğu gibi aile üzerinde de etki göstermektedir.

Jinekomasti ameliyatı 3 tipe göre tedavisi planlanarak yapılır. Ergenlik döneminden sonra 3-4 yıl içinde geçmeyen meme büyümesi tedavisi ameliyatla gerçekleştirilir. Ancak bu dönemde görülen hastalık ergenlik döneminden sonra kendiliğinden de düzelebilir. Genelde lokal anestezi altında 1 1,5 saat sürmektedir. Sonrasında fazla ağrı yaşanmaz. 2 -3 gün sonra banyo yapılabilir ve hasta normal yaşamına geri dönebilir.

Kaynak : http://jinekomastiturkiye.com/