Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hafta Hafta Gebelik 7. Hafta

Hafta hafta gebelik sürecinde,

Hafta hafta gebelik sürecinde, artık aylık gelişim sürecini tamamlama noktasına geldiniz. 1 hafta sonra, gebeliğinizin 2. Ayını doldurmuş olacaksınız. Peki hafta hafta hamilelik sürecindeki 7. Haftada anne ve bebekte, ne gibi değişimler görülmektedir? Gelin bu sorunun cevabına, yazımızın devamında birlikte bakalım.

Hafta Hafta Gebelik Sürecinde 7. Hafta

Hamilelik belirtileri artık daha yoğun bir şekilde yaşanmakta ve bebeğin fiziksel gelişimi, daha belirgin bir hal almaktadır. Hafta hafta gebelik sürecinin bu haftasında, özellikle bebeğin kafa yapısında ciddi değişimler görülmektedir. Kolları hala karnına yapışık olsa da, çok daha belirgin vaziyettedir. Bacak ve ayakları ise, çok net bir şekilde belirgin hale gelecektir. El ve ayak parmaklarının yanı sıra, kulak çıkıntısı da bu haftada oluşmaktadır.

Bu haftada bebeğin kuyruk sokumu ise, bir kuyruğu andırmaktadır. Ağız ve burnunun da, daha belirgin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bebeğin lif ve kas yapısında da, bu hafta içerisinde olağanüstü gelişimler görmek mümkündür. Ayrıca bağırsaklarda, yavaş yavaş gelişimini sürdürmektedir. Göz çukurları, çok daha belirgindir.

Anne adayının duygusal yoğunluğu bu dönemde daha artmakta olup, stresten uzak kalması gereken haftalardan birisidir. Göğüsteki hassasiyet ve şişlik, bu haftada daha fazla hissedilmektedir.

Bu haftada egzersizlere devam edilmesi tavsiye edilmekle birlikte, daha dikkatli olunması da gerekmektedir. Zorlayıcı hareketlerden, kesinlikle uzak durulmalıdır. Cinsel ilişkinin, yine bu haftada sakıncası bulunmamakta, aksine faydasının olduğu bilinmektedir.