Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mirza Group’tan Mehmet Öğütcüoğlu’na göre en çok ithalat yapılan ülkeler

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2017 yılına ait dış ticaret verilerini açıklaması üzerine Mirza Group’tan Mehmet Öğütcüoğlu’ndan bu verileri değerlendirmesini istedik. Kendisinin değerlendirilmesinden önce verileri sizlerle de paylaşalım.

  • 2017 yılında hem ithalatta hem ihracatta artış oldu.
  • 2017 yılı ihracatımız 157 milyar 94 milyon dolar olarak tamamlandı.
  • 2017 yılı ihracatımız ise 234 milyar 156 milyon dolar olarak tamamlandı.
  • İhracatımız 2016 yılına göre %10,2 arttı.
  • İthalatımız 2016 yılına göre %17,9 arttı.
  • 2017 dış ticaret hacmimiz 391 milyar 250 milyon dolar oldu. Bu yıl içindeki ihracatımızın toplam ithalatımızı karşılama oranı %67,1 olarak hesaplandı.

Mirza Group’tan Mehmet Öğütcüoğlu’na göre en çok ithalat yaptığımız ülkeler genelde hep aynı. Her ne kadar ithalatta artış gözükse de hükümetin verdiği teşvikler sayesinde bu artış oranı daha önceki yıllara göre daha az. En fazla ithalat yaptığımız ülkeler son 2 yıl içinde birebir aynı kaldı. Sırasıyla Çin Halk Cumhuriyeti, Almanya, Rusya Federasyonu, ABD ve İtalya ülkeleri en çok ithalat yaptığımız ülkeler olsa da Rusya’ya yapılan ithalatta büyük bir artış olduğu görülmektedir.  2018 yılı başında bu oran daha da artmıştır. Bunun sebebinin uçak ve büyükelçilik krizi sonrası bozulan ilişkilerin düzeltilmesi olarak görülebilir. Daha sıcak politik ilişkilere sahip olduktan sonra Rusya ile yapılan ithalat oranı artmıştır.  Bu da geleceğe dair umutlarımızı arttırmaktadır.