Tab Nedir? Ne İşe Yarar?

Tab Nedir? Ne İşe Yarar?

Tab nota okumak için oluşturulmuş olan bir teknik olmaktadır. Tab tekniği ile notalar çok daha kolay bir şekilde okunarak telli enstrümanlar kullanılabilmektedir.  Tab tekniği genellikle gitarlar için oluşturulmuş bir teknik olsa da bir çok telli enstrüman üzerinde de kullanılabilen bir teknik olmaktadır. Gitar tab genellikle kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir.

Tab tekniğini kullanarak notaları öğrenmek çok daha kolay olmaktadır. Bunun nedeni ise TAB tekniğinin çok daha kolay olmasıdır. Normal şartlarda şarkılar notalar kullanılarak enstrüman çalınmaktadır fakat TAB tekniğinde notalar numaralandırılarak enstrüman çalınmaktadır.  TAB her şarkının TAB tekniği farklılık gösterebilir çünkü her şarkının notaları farklıdır.

TAB Tekniği Nasıl Kullanılır?

TAB tekniği genellikle gitarlar ve telli enstürumanlar üzerinde kullanılan bir teknik olmaktadır. TAB tekniği gitarın fret kısımlarının numaralandırılması ile kullanılmaktadır. TAB üzerinde yazan her bir sayı fret üzerinde basılması gereken perdenin numarasını bildirmektedir. TAB tekniğini kullanabilmek için öncelikle fretlerin numaralandırmasını öğrenmeniz gerekmektedir. Fretlerin numaralandırılmasını öğrendikten sonra çok daha kolay bir şekilde TAB tekniğini uygulayabilirsiniz.  Böyle dilediğiniz parçayı çalmayı öğrenmeniz çok daha kolay olacaktır.

TAB tekniğini kullanmayı öğrendikten sonra kullanmış olduğunuz gitar çeşidi haricindeki diğer gitar modellerini kullanmanız da çok kısa bir süre alacaktır. İlgi alanınız olan parçaları bu tekniği kullanarak çok kolay bir şekilde çalabilmeniz mümkün olabilmektedir.

YORUM ALANI

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.