Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İkinci el telefon ve laptop alırken dikkat! Bursa’da ‘ikinci’ piyasasında durum ne?

Bursa’da uzun yıllardır cep telefonu ve laptop satışı yapan esnaflar, ikinci el laptop ve telefon alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları …

Bursa'da uzun yıllardır cep

Bursa’da uzun yıllardır cep telefonu ve laptop satışı yapan esnaflar, ikinci el laptop ve telefon alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları anlattı.

GÜLİN ÖZDEMİR / BURSADA BUGÜN (BURSA İGFA)
Cep telefonları ve laptop fiyatlarında fahiş artışlar yaşanınca vatandaşlar ikinci ele yöneldi. İkinci el her ne kadar iyi bir fikir gibi görünse de satın almadan önce mutlaka dikkatli olunması gerekiyor. Bursa’da yıllardır cep telefonu ve laptop satışı yapan esnaflar piyasanın durumu hakkında bilgiler verirken ikinci el ürün alırken dikkat edilmesi gereken noktalara değindi.

Bursa’da cep telefonu ve laptop satışı yapan esnaflardan Fehmi Çimçik, “Bu sektöre 1991 yılında başladım. Satışlarımız geçen seneye oranla daha da düştü. Sıfırların fiyatları yükseldiğinden dolayı insanlar ikinci ele yöneldi. Doğal olarak bu da işimize yansıdı. İkinci el laptop ve telefona talep daha da arttı. Talep artınca ikinci el ürünlerde müşteri açısından sorunlar yaşamaya başladık. Garantilerinin olmamasından dolayı müşteriye satış yapıldıktan sonra müşteri kaynaklı arızalarla geri dönüş alıyoruz. Bu gibi durumlarda yardımcı olamadığımız için aramızda problemler çıkıyor. Biz ürünü seçiyoruz. Alırken her şeyini deniyoruz ve bir problem varsa cihazlarda ekran değişimi olur veya başka problem, bunu mutlaka müşteriye söylüyoruz” şeklinde konuştu.

“İŞLETİM SİSTEMİ ÖNEMLİ”

İnsanların ikinci el telefon ve laptop alırken dikkat etmesi gereken noktaların olduğunu dile getiren Çimçik, bu ürünlerin nasıl seçilmesi konusunda bilgiler verdi. Çimçik, “Bu ürünleri almadan önce mutlaka inceleyin. Bütçeniz kısıtlıysa model seçiminiz oldukça kritik. Özelikle laptop alırken mutlaka işletim sisteminin orijinal olması gerekiyor. Klavyedeki tuşlar ve dokunmatik yüzeyin çalıştığını kontrol edin. Seçtiğiniz modellerle ilgili mutlaka araştırma yapın. Bazı modellerin soğutma performansları çok kötü olabiliyor. Garantisini sorgulayın. İkinci el telefon alırken de telefonun hem güvenli olup olmadığı, çalıntı olup olmadığını sorgulayın. Arızasız bir şekilde size hizmet edecek şekilde olması gerekiyor. Telefonun ekranı ve kasa birleşim yerlerine iyice bakın. Ekranı değişmiş ve içi açılmış bir telefonun kasasıyla ekranı birleşimi arasında izler ve açıklıklar olabilir. En önemli test pil testi. Özellikle iPhone alacaksanız kesinlikle ayarlardan pil sağlığını kontrol edip, pil testi yapın” açıklamasında bulundu.

“PİYASAYI ASIL BOZAN BOZDURMA TELEFONLAR”

Telefoncu esnafı Mehmet Ünal ise, “Telefon ve tablet üzerinde Bursa’da şubeleşme amacıyla açıldık. İkinci el piyasasında da şu an satışlarımız çok iyi değil ama insanlar ikinci ele biraz daha yöneldi. Piyasayı asıl bozan bozdurma telefonlar oldu. Özellikle tüketicinin dikkat etmesi gereken noktalar var. Bu ürünlerde bozdurma olduğunu değil, sıfır olduğunu söylüyorlar ya da naylon fatura yapıyorlar yani daha önce faturalanmış cihaza fatura düzenliyorlar. Bunu tüketicinin fark etmesi imkânsız, çünkü cihaz kutulu olarak veriliyor. Tüketicinin dikkat etmesi gereken nokta; cihazın daha önceden açılmamış olmasıdır” diye konuştu.